Szomolya, 2024.08.18.

(vas. de. 10,00 óra)

Márk 1,35; Zsid 5,7

 Az imádkozásról

Sorozat:

Vegyes, 2024-09.

 

Ma az imádkozásról lesz szó. Nagyon fontos, és szerteágazó ez a kérdés, úgyhogy most csak egy kis részével lesz alkalmunk foglalkozni.

Két helyről olvassunk Igét, amiből látszik, hogy Urunk, J. Kr. sokat imádkozott. Márk 1:35 Kora reggel pedig, még szürkületkor, fölkelvén, kiméne, és elméne egy puszta helyre és ott imádkozék. Zsid 5:7 Ki az ő testének napjaiban könyörgésekkel és esedezésekkel, erős kiáltás és könnyhullatás közben járult ahhoz, aki képes megszabadítani őt a halálból, és meghallgattatott az ő istenfélelméért.

Ha testének napjaiban Urunknak szüksége volt imádkozni, mennyivel inkább nekünk. És hadd tegyem hozzá, hogy az Úr J. Kr. még most is imádkozik, ott a dicsőségben is. Róm 8:34 Kicsoda az, aki kárhoztat? Krisztus az, aki meghalt, sőt aki fel is támadott, aki az Isten jobbján van, aki esedezik is értünk.

Szó lesz: 1. Köreinkben hiányt látok az ima területén. 2. Mi indított minket arra, hogy több legyen az ima és az ima-alkalom? 3. Miért imádkozzunk?

 

1.) Köreinkben hiányt látok az ima területén

Békesség fejedelmének útján 2. szám, 63. old. a következőt olvassuk:

Kevés ima, kevés ige = Beteg élet

Kevés ima, sok ige = Száraz élet

Sok ima, kevés ige = Rajongó élet

Sok ima, sok ige = Egészséges élet

A mi köreinkben kevés az ima, sok az Ige. Nálunk inkább a tanítás hangsúlyos. Meggyőződésem, hogy nemcsak a megfelelő arány miatt kell az imádságra nagyobb hangsúlyt helyeznünk. Nem kell elhanyagolni továbbra sem az Igét, nem kell rajongóvá válnunk, de ne maradjunk „szárazak”. Mind a belső szobában, házastársak közt, kisebb csoportokban, mind az összejöveteleinken fontos az ima.

A próféta, és maga Urunk is imádság házának nevezte a Templomot. Ézs 56:7 megvidámítom őket imádságom házában… mert házam imádság házának hívatik minden népek számára!

Elődeink „imaházakat” építettek. Ma is gyakran így nevezik a bapt. tv.-ek. Pedig ott nemcsak imádság van, hanem igehirdetés, éneklés, zene is, de sehol nem nevezik éneklés házának, zeneháznak, igehirdetés házának, hanem imaháznak. Mert Isten az Ő házában az imádságot tartotta legfontosabbnak, azért lett a neve „imádság háza”.

Debrecenben már régebben úgy döntöttünk, hogy nagyobb hangsúlyt helyezünk az imádságra. Vasárnap a kenyértörés után mindenki imádkozik. Aztán igehirdetés van. Szerdán viszont imádkozni jövünk össze. Ezen felül minden pénteken ffi imaóra van. És a vasárnap délutáni összejöveteleinken is lehetőség van mindenkinek imádkozni. Arra biztatjuk a testvéreket, hogy otthon vagy kisebb testvéri körben is imádkozzanak, mert nagyon fontos.

 

2.) Mi indított minket arra, hogy több legyen az ima és az ima-alkalom?

Egyértelműen a szükség és a tehetetlenségünk.

Régen is volt, de kb. 20 éve kezdtük el a rendszeres férfi-imaórákat, mert láttuk, hogy az Úr közbeavatkozása nélkül semmire nem jutunk. Sok látogatónk volt, akik évek óta hallották a jó igét, és nem volt változás. Voltak testvéreink, akik szellemileg megrekedtek. Az imaórák megkezdése után bizonyos idővel elkezdődött a változás: egyesek elmaradtak, mások életébe az Úr belenyúlt (pl. betegség által), és ez szellemi javukra szolgált.

Kb. 1,5 éve, a járvány után döntöttük el, hogy szerdánként nyilvános imaóra lesz, nem igehirdetés, mint korábban. A járvány ideje alatt nem tartottunk szerdán alkalmakat, és utána, amikor kitört az ukrán-orosz háború, és egyéb nehézségeket is láttunk, azt tettük, amire az Ige int. Olv. 1Tim 2,1-4. Intelek azért mindenek előtt, hogy tartassanak könyörgések… Királyokért és minden méltóságban levőkért, hogy csendes és nyugodalmas életet éljünk. Láttuk, hogy közel az Úr visszajövetele, és az idők egyre gonoszabbak. Az Úr azt mondta: Mk 13,33: Figyeljetek, vigyázzatok és imádkozzatok; mert nem tudjátok, mikor jő el az az idő!

Időben még korábban, kb. 40 évvel ezelőtt volt a gyülekezetben egy olyan nehézség, ami miatt öten-hatan külön összejöttünk imádkozni minden héten. És ami addig megoldhatatlannak látszott, az Úr megoldotta.

Kb. 10 évvel ezelőtt is volt a gyülekezetben egy nagy probléma, ami meghaladta az erőnket. Akkor kb. 1 éven át minden héten együtt imádkoztam másik három férfitestvérrel, és az Úr megoldotta a kérdést, amiben mi tehetetlenek voltunk.

Ezeket a példákat azért mondtam el, hogy lássák a testvérek, a mi gyülekezetünket sem kerülik el a bajok, próbák, nehézségek, és ezek szorosabban az Úrhoz kényszerítettek, és arra, hogy egyénileg is, kisebb csoportokban, és az egész gyülekezet is együtt imádkozzon, aminek mindig meg volt, és meg van az áldása.

Emlékezzünk arra, hogy amikor Amálek megtámadta Izraelt a pusztai vándorlás alatt, Józsué addig volt győztes, amíg Mózes keze felemelve volt. A felemelt kéz az imádságot jelenti.

Hasonló történt Józsué idejében Ai bevételénél is. Akkor Józsuénak kellett a kezét felemelni, míg a többiek harcoltak. Józs 8:18 Az Úr pedig monda Józsuénak: Emeld fel a kopját, amely kezedben van, Ai felé, mert kezedbe adom azt. Józs 8:26 Józsué ugyanis nem voná vissza a kezét, amelyet a kopjával együtt felemelt vala, míglen megölék Ainak minden lakosát.

 

3.) Miért imádkozzunk?

(1) Imádkozzunk együtt és egymásért!

2Móz 17:12 Mikor azért Mózes kezei elnehezedének, követ hozának és alája tevék, hogy arra üljön; Áron pedig és Húr tartják vala az ő kezeit, egy felől az egyik, más felől a másik, és felemelve maradának kezei a nap lementéig. Akkor felemelt kézzel imádkoztak, és az ember keze egy idő után elfáradt. Most nem a kezünk fárad el, hanem a lelkünk, és elszunnyadhatunk. Szükségünk van egymásra!

Még az Úr Jézus is szerette volna, ha a tanítványok vele virrasztanak, míg Ő imádkozik. Olv. Mát 26,36-44. Az Úr egyedül harcolta meg azt, amit mi igazán fel sem tudunk fogni. De nekünk szükségünk van egymásra az imádkozásban is. Szükség, hogy egymásért is imádkozzunk, és együtt is imádkozzunk.

(2) Hogy megállhassunk az ördög ravaszságával szemben.

Olv. Ef 6:11-12 Öltözzétek föl az Isten minden fegyverét, hogy megállhassatok az ördögnek minden ravaszságával szemben. A fegyverek közt ott van az Ige kardja, de a végén az imádság is. Most, az utolsó időben különösen erőteljesen és ravaszul támad az ördög. Urunk is az Ige kardját és az imádságot használta fegyverként.

Ef 6:18-20 Minden imádsággal és könyörgéssel imádkozván minden időben a Szellem által, és ugyanezen dologban vigyázván minden állhatatossággal és könyörgéssel minden szentekért, Én értem is, hogy adassék nekem szó számnak megnyitásakor, hogy bátorsággal ismertessem meg az evangélium titkát, Amelyért követséget viselek láncok között; hogy bátran szóljak arról, amiképpen kell szólanom. Szükség van az Igére és az imára is a szellemi harcban!

(3) Imádkozzunk az igehirdetőkért és az Ige terjedéséért.

Az előbb azt olvastuk: hogy adassék nekem szó számnak megnyitásakor, hogy bátorsággal ismertessem meg az evangélium titkát.

Kol 4:3a Imádkozván egyszersmind mi értünk is, hogy az Isten nyissa meg előttünk az ige ajtaját, hogy szólhassuk a Krisztus titkát.

Imádkozzunk, hogy Isten nyissa meg az igehirdetők előtt az Ige ajtaját, hogy azt mondják, és úgy szóljanak, ahogy kell. De nyissa meg a lehetőségeket is az igehirdetésre és a bizonyságtételre, és nyissa meg a hallgatók elméjét és szívét, hogy meghallják az Ige üzenetét. Imádkozzunk azért, hogy az igehirdetők és a bizonyságtevők bátran szóljanak az evangélium titkáról, J. Kr.-ról, de szólják a Kr. titkát is, a Gyülekezetről szóló kijelentéseket is. Ez most, a Gyülekezet elragadtatása előtt különösen fontos. Az emberekben csak Isten Igéje tud változást hozni! Imádkozzunk, mert szükség van az Igére az egész világon!

(4) Imádkozzunk minden méltóságban levőért, hogy csendes életet élhessünk!

Látjuk, mi van a világban. Egyre több háború, ellenségeskedés. Ezt a politikusok nem tudják megoldani! A megoldás Isten kezében van, de az Úr minket, hívőket be akar vonni ebbe azáltal, hogy imádkozunk. Azért, hogy csendes és nyugodalmas életet éljünk, teljes istenfélelemmel és tisztességgel. Mert ez jó és kedves dolog a mi megtartó Istenünk előtt, Aki azt akarja, hogy minden ember üdvözüljön és az igazság ismeretére eljusson. (1Tim 2,2-4). Istenfélelem és tisztesség. Nagyon nagy hiány van benne! Emiatt olyan megoldhatatlanul nagyok a bajok!

(5) Kérjük mi is: Uram, taníts minket imádkozni!

Luk 11:1 És lőn, mikor ő imádkozék egy helyen, minekutána elvégezte, monda neki egy az ő tanítványai közül: Uram, taníts minket imádkozni, miképpen János is tanította az ő tanítványait. Kérjük mi is: Urunk, tárd fel előttünk, mennyire fontos az ima, és erősíts meg minket, hogy el ne fáradjunk. Taníts abban is, hogy jól lássuk meg a szükséget, hogy mit kérjünk, és el ne feledkezzünk a hálaadásról sem!

 

Befejezés

Luk 18:1 Monda pedig nekik példázatot is arról, hogy mindig imádkozni kell, és meg nem restülni. Ekkor mondta el a példázatot az özvegyasszonyról és a hamis bíróról, amit így fejezett be: Luk 18:7-8 Hát az Isten nem áll-e bosszút az ő választottaiért, kik ő hozzá kiáltanak éjjel és nappal, ha hosszútűrő is irántuk? Mondom nektek, hogy bosszút áll értük hamar. Mindazáltal az embernek Fia mikor eljő, avagy talál-e hitet e földön? A bosszúállás Isten igazságszolgáltatásának az ideje lesz. Ezt bízzuk az Úrra! Zsid 10:30 Mert ismerjük azt, aki így szólt: Enyém a bosszúállás, én megfizetek, ezt mondja az Úr. És ismét: Az Úr megítéli az ő népét.

Ez idézet: 5Móz 32:35-36 Enyém a bosszúállás és megfizetés, amikor lábuk megtántorodik; mert közel van az ő veszedelmük napja, és siet, ami rájuk vár! Mert megítéli az Úr az ő népét (=igazságot tesz), és megkönyörül az ő szolgáin, ha látja, hogy elfogyott az erő, s védett és védtelen oda van.

Apcs 9:11 Az Úr pedig [monda] neki: Kelj fel és menj el az úgynevezett Egyenes utcába, és keress föl a Júdás házában egy Saulus nevű tárzusi embert, mert íme imádkozik. Bárcsak így lennénk mi is, ez is jellemző lenne ránk, hogy hűségesen és kitartóan, a Szt. Sz. által imádkozunk! Ámen.