----------------------------------------------------------------------------------------------------Szomolya, Péld 18,21 Sorozat:
2023.06.11. (v) A nyelv hatalma Vegyes: 04.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Péld 18:21 Mind a halál, mind az élet a nyelv hatalmában van, és amiképpen ki-ki szeret azzal élni, úgy eszi annak gyümölcsét. Új ford.: Élet és halál van a nyelv hatalmában, amelyiket szereti az ember, annak a gyümölcsét eszi.
A nyelvről, a nyelv hatalmáról olvastunk. Döbbenetes, amit az Ige mond: Mind a halál, mind az élet a nyelv hatalmában van. Más szóval: A nyelvünkkel életet és halált tudunk okozni. A nyelvünkkel olyanokat mondhatunk, ami a másik embert akár a fizikai halálba kergetheti, vagy a szellemi halálban maradását erősíti. De a szavaink elősegíthetik a fizikai és a szellemi életet is. A végsőkig elcsüggedt embernek reménységet adhat, és megmenekülhet. Isten felé fordíthatja az értelmét, a szívét, kimentheti a bűnből, a kárhozatból, és örök élete lehet. Ha a nyelv hatalmában van ez a két igen nagy súlyú dolog, az élet és a halál, akkor a nyelvünk sok minden mást is tud akár jó, akár rossz irányba befolyásolni.
A következőkről szólok: 1. Igei hasonlatok a nyelvről. 2. A bölcs és szelíd nyelv.
3. A hazug és tisztátalan nyelv. 4. A szív teljességéből szól a száj.
1.) Igei hasonlatok a nyelvről Jakab levelében
Olv. Jak 3,2-12
(1) A nyelv kicsi, de egész testünket, életünket igazgatja, mint a zabla a lovakat, és a hajó kormánya az egész hajót. Nyilvánvaló azonban, hogy a zabola és a kormány nem magától kormányoz, hanem oda irányít, ahová a kormányos akarja. A nyelvünk nem önálló. A nyelvünk azt mondja, amit mi akarunk, ami bennünk, a lelkünkben, a szívünkben van. De gondoljuk meg, hogy a nyelvünk kicsi tag, de nagy dolgokkal hányja magát, vagyis nagy dolgokat visz véghez.
(2) Olyan, mint a tűz. Olv. Jak 3,5b-6. Egy szál gyufa kis lángjával fel lehet gyújtani hatalmas erdőt, vagy egy egész várost. A nyelvünkkel nagy tüzet lehet okozni a családban, a testvérek közt, a faluban, a munkahelyen. Tüzet, ami pusztít, kárt okoz, éget, néha életeket olt ki. De végül minket magunkat is megéget ez a tűz. Végül ránk hat vissza, és lángba borítja életünk folyását.
(3) Halálos méreggel teljes. Mint a kígyó, amelyik megcsalta Évát. Míg a tűz látványos, teljesen nyilvánvaló pusztítást okoz, addig a méreg alattomosan gyilkol. Vannak szavak, amik méregként hatolhatnak a másik emberbe. Nem kívül emészti, mint a tűz, hanem belül. De végül ugyanúgy halálos, mint a tűz. Akár egy szó is megmérgezheti és szétrombolhatja két ember, akár két testvér kapcsolatát is.
A világban a nyelv, a beszéd miatt sok tűz támad, és sokan megmérgeződnek. Politikusok nyelve sok embert feltüzelt már, és háborút is kirobbantottak. De a média sok halálos mérget csepegtet az emberekbe, főleg a fiatalokba. A fiatalok el sem tudják képzelni, hogy mennyire megmérgezi őket az a sok tisztátalan, gonosz beszéd, amit olvasnak, hallgatnak, vagy azok a képek, amit látnak az interneten. Voltak, akiket öngyilkosságba kergettek. Vannak, akiket alkalmatlanná tesznek a házasságra, a tartós és kiegyensúlyozott kapcsolat kialakítására, és még lehetne a sort folytatni.
(4) Olyan forrás a nyelv, amiből édes és keserű jön ki. Az édes építi a másikat, a keserű pedig megmérgezi. Ez főleg ránk, hívőkre jellemző. Amikor az új életünk, a krisztusi élet szólal meg rajtunk keresztül, akkor a forrás édes vizet ad, gyógyít, táplál. De ha a régi természetünk jut szóhoz, akkor keserű, mérgező víz jön a forrásból. Ha a szívünk keserű, akkor a beszédünk is az, és másokat is megfertőz, és másokban is felnő a keserűség gyökere. Zsid 12:14-15 Kövessétek mindenki irányában a békességet és a szentséget, amely nélkül senki sem látja meg az Urat: Vigyázván arra, hogy az Isten kegyelmétől senki el ne szakadjon; nehogy a keserűségnek bármely gyökere, fölnevekedvén, megzavarjon, és ez által sokan megfertőztettessenek. Békesség és szentség legyen a szívünkben és a nyelvünkön!
2.) A bölcs és szelíd nyelv
A bölcs nyelv. Ézs 50:4-5 Az Úr Isten bölcs nyelvet adott én nekem, hogy tudjam erősíteni a megfáradtat beszéddel, fölserkenti minden reggel, fölserkenti fülemet, hogy hallgassak, miként a tanítványok. 5 Az Úr Isten megnyitotta fülemet, és én nem voltam engedetlen, hátra nem fordultam. Ez az Ige elsősorban prófécia az Úr Jézusról. Az Ő nyelve, beszéde ilyen volt: tudta erősíteni a megfáradtat beszéddel. De azt is olvassuk, hogy fölserkentette a fülét, hogy hallgasson, mint a tanítványok. Isten megnyitotta a fülét, és nem volt engedetlen. Ez volt a bölcs nyelv titka. De ha az Úr Jézusnak szüksége volt arra, hogy hallgassa Isten Szavát, és engedelmeskedjen Neki, mennyivel inkább szükségünk van erre nekünk! Ha a nyelvünkkel nem bölcsen szólunk, akkor először a fülünkkel van a baj, és az engedelmességünkkel. Hallgassunk Istenre, és akkor a szívünk bölccsé lesz, és a nyelvünk tudja erősíteni a megfáradtat.
A szelíd nyelv. Péld 15:4a A nyelv szelídsége életnek fája. Az Úr Jézus szelíd volt. Higgadt, nem volt vad. Olv. Jak 3,7-8. A nyelvet az emberek közül senki sem szelídítheti meg. Miért? Mert az emberi természet vad, nem krisztusi. Ahhoz, hogy szelíd nyelve legyen egy embernek, újonnan kell születnie. A hívők újonnan születtek, de bennünk van a régi természet is. Felelősek vagyunk azért, hogy az új, a krisztusi természet uralkodjon bennünk, és akkor szelídek vagyunk, akkor a nyelvünk is szelíd, és akkor a szelídsége élet fája lesz. Életet közvetít mások számára is. Akkor nem a halál, hanem az élet lesz a nyelv hatalmában. Életet, örök életet, krisztusi életet közvetítünk a szavainkkal.
3.) A hazug és tisztátalan nyelv
A hazug nyelv. Jer 9:3 Felvonták nyelvüket, [mint] kézívüket, hazugsággal és nem igazsággal hatalmasok e földön; mert gonoszságból gonoszságba futnak, engem pedig nem ismernek, azt mondja az Úr. Jer 9:5 Egyik a másik ellen csúfoskodik, és nem szólnak igazat; nyelvüket hazug beszédre tanítják, elfáradtak a gonosztevésben.
Az Úr az ördögről mondja: Ján 8:44b Az emberölő volt kezdettől fogva, és nem állott meg az igazságban, mert nincsen ő benne igazság. Mikor hazugságot szól, a sajátjából szól; mert hazug és hazugság atyja.
A világban annyira elterjedt a hazugság, hogy alig lehet eligazodni, mi a valóság. Ahogy meg van írva: Róm 3:4 Isten legyen igaz, minden ember pedig hazug. Ahogy Jeremiásnál olvastuk: hazugsággal és nem igazsággal hatalmasok e földön. A világ hatalmasai hazugsággal tartják meg a hatalmukat ideig-óráig. De a hazugság nem erős, nem tartós, olyan, mint a pókháló. Ézs 59:4-6 hazugságot beszélnek, ... és pókhálót szőnek; ... Pókhálójukból nem lesz ruha, csinálmányuk nem felvehető; cselekedeteik hamisságnak cselekedetei ...
A pókháló megfogja a kis rovarokat, és a pók megöli, megeszi. Erre való a hazugság, erre találta ki a Sátán, ebbe a pókhálóba esett és halt meg az ember. De J. Kr. az Igazság, a valóság.
Minket is megkísért a hazugság, ha kicsit finomabb, féligazságok formájában is, és belekerülünk a pókhálóba. De akkor azonnal kiáltsunk az Úrhoz szabadításért!
Tisztátalanság: Ézs 6:5-7 Akkor mondék: Jaj nekem, elvesztem, mivel tisztátalan ajkú vagyok és tisztátalan ajkú nép közt lakom: hisz a királyt, a seregeknek Urát láták szemeim! 6 És hozzám repült egy a szeráfok közül, és kezében eleven szén vala, amelyet fogóval vett volt az oltárról; 7 És illeté számat azzal, és mondá: Íme ez illeté ajkaidat, és hamisságod eltávozott, és bűnöd elfedeztetett.
A tisztátalan beszéd az Úr jelenlétében látszik meg igazán, ahogy a próféta is akkor szembesült vele. Azt mondta, hogy tisztátalan ajkú és tisztátalan ajkú nép közt lakik Mi is nagyon szennyes beszédű emberek közt lakunk, és ez könnyen ránk ragadhat. Ne nyugodjunk bele! Csak a tiszta beszéd kedves az Úrnak. Péld 15:26 Utálatosak az Úrnak a gonosz gondolatok; de kedvesek a tiszta beszédek.
2Tim 2:16-17 A szentségtelen (=tisztátalan) üres lármákat pedig kerüld, mert mind nagyobb istentelenségre növekednek. És az ő beszédük, mint a rákfekély terjed. Itt egy hamis tanításról van szó, hogy a feltámadás már megtörtént. A hamis tanítás egyrészt hazugság, másrészt tisztátalan. A rákos daganathoz hasonló, amely túlburjánzik, és elöli az egészséges részeket. Olyan, mint a tűz, mint a méreg! Kerülni kell!
Ha az Úr éltet, 2 hét múlva Cserépfaluban találkozunk, és a kérdések közt van egy, ami éppen a tiszta beszédre vonatkozik.
4.) A szív teljességéből szól a száj
Máté 12:34b-37 Mert a szívnek teljességéből szól a száj. A jó ember az ő szívének jó kincseiből hozza elő a jókat; és a gonosz ember az ő szívének gonosz kincseiből hozza elő a gonoszokat. 36 De mondom nektek: Minden hivalkodó (haszontalan, meggondolatlan) beszédért, amit beszélnek az emberek, számot adnak majd az ítélet napján. 37 Mert a te beszédeidből ismertetel igaznak, és a te beszédeidből ismertetel hamisnak.
Ha látjuk, milyen a beszédünk, mit teszünk a nyelvünkkel, akkor arra is gondoljunk, sőt azt nagyon komolyan vegyük, hogy a szív teljességéből szólt a szánk. Ha a nyelvünkkel rosszat tettünk, azt jelenti, hogy rossz van a szívünkben. Ha a másik tett rosszat, rossz van az ő szívében. Ugyanígy van a jóval is. A nyelvünk a szívünk állapotát jelzi: a te beszédeidből ismertetel igaznak, és a te beszédeidből ismertetel hamisnak. Isten a hívő embert megigazította, a szívünket kérte, és Neki adtuk. Ha azonban a nyelvünk valami hamisságot jelez, abban nem nyugodhatunk meg, mert arra figyelmeztet, hogy a szívünk nincs rendben. Akkor a szívünkben is hamisság van.
Ha a nyelvünkkel tüzet okoztunk valahol, ha mérget csepegtettünk valakibe, ha a szánkból édes és keserű jön ki, akkor az alapvető baj a szívünkkel van. Ha a nyelvünk nem bölcsességet, hanem bolondságot vagy hiábavalóságot szól, ha a nyelvünk nem szelíd, hanem vad, vádló, ha hazug vagy tisztátalan, vagy hivalkodó, azaz meggondolatlan, akkor baj van a szívünkkel, amibe nem szabad belenyugodnunk. Könyörögnünk kell, mint Dávid tette, Zsolt 51:12 Tiszta szívet teremts bennem, oh Isten!
Befejezés:
Még egyszer az alapige: Péld 18:21 Mind a halál, mind az élet a nyelv hatalmában van, és amiképpen ki-ki szeret azzal élni, úgy eszi annak gyümölcsét. Az Úr beszédéről azt mondták: Ján 7,46: Soha ember úgy nem szólott, mint ez az ember! A nyelvünknek, beszédünknek gyümölcse, következménye van. A jónak is, a rossznak is. Amelyen beszédet szeretünk, annak a gyümölcsével élünk, azt kell elfogyasztanunk. Adja az Úr, hogy a nyelvünk az élet szolgálatában álljon!
Ámen.