Db., 2024.04.27. (tavaszi testvéri találkozó) | Tit 3,1-2 Magatartásunk a hatalmasságokkal és egymással | sorozat: Titushoz írt levél. |
Tit 3,1-2: Emlékeztessed őket, hogy a fejedelemségeknek és hatalmasságoknak engedelmeskedjenek, hódoljanak, minden jó cselekedetre készek legyenek, 2 Senkit ne szidalmazzanak, ne veszekedjenek, gyöngédek legyenek, teljes szelídséget tanúsítván minden ember iránt.
A téma: Milyen legyen a magatartásunk a hatalmasságokkal és egymással? Arról szólok, hogy: 1. A testvéreket emlékeztetni kell. Emlékezzünk mi is az Ige intéseire! 2. Engedelmeskedjünk a hatóságoknak! 3. Készek legyünk minden jó cselekedetre! 4. Senkit ne szidalmazzunk, ne veszekedjünk! 5. Gyöngédek és szelídek legyünk minden ember iránt!
1.) A testvéreket emlékeztetni kell. Emlékezzünk mi is az Ige intéseire!
Krétán is tudták, és tudjuk mi is, hogy milyen legyen a hívő testvérek magatartása. Azonban szükségünk van az emlékeztetésre. Szükség van arra is, aki emlékeztet. Ennek az oka az, hogy bizonyos helyzetekben elfeledkezünk ezekről. De az is lehet, hogy ha nehéz engedelmeskedni valami miatt, akkor készakarva másként tesszük. Legtöbbször a bennünk lévő bűn és a régi természetünk miatt. Péter által is hasonlóan figyelmeztet az Úr. 2Pét 3:1 Ez immár második levélírásom nektek, szeretteim, amellyel a ti tiszta gondolkozásotokat emlékeztetés által serkentgetem.
Az ilyen emlékeztetés nem törvényeskedés. Vannak ugyan, akik úgy tartják, hogy mikor arra figyelmeztetünk, hogyan kell, hogyan illik viselkedni, mi méltó az Úrhoz, akkor a törvényt hirdetjük, nem a kegyelmet. De ez tévedés!
Már az előző részben is szó van a hívők helyes magatartásáról: Olv. Tit 2,1-10
Kell az emlékeztetés! Vannak testvérek, akik azt mondják, hogy a bennünk lévő Szt. Sz. úgyis emlékeztet, ezért nincs szükség még emberi figyelmeztetésre is. Ez is tévedés! Szükség van rá! Ezért gyakorolták az apostolok is a figyelmeztetést.
A mai konferencián is emlékeztetjük a testvéreket arra, amit minden hívő ember tud, és amire a Szt. Sz. is figyelmeztet. Majd a hétköznapokban is emlékezzünk és emlékeztessük egymást erre, ha valaki nem az Igének megfelelően járna el.
2.) Engedelmeskedjünk a hatóságoknak!
Miért? Róm 13,1: mert nincsen hatalmasság, hanem csak Istentől: és amely hatalmasságok vannak, az Istentől rendeltettek. Ezért ismerte el maga fölött még az Úr Jézus is Pilátus hatalmát: Ján 19:11 Felele Jézus: Semmi hatalmad sem volna rajtam, ha felülről nem adatott volna neked. Még a korrupt vagy keresztyénellenes hatóság is jobb, mintha nem lenne hatóság, mert akkor az egész társadalom anarchiába süllyedne, és az emberek egymást ölnék.
A hívő ember soha ne lázadjon a hatalom ellen. Ne vegyen részt politikai harcokban! Péld 24:21 Féld az Urat, fiam, és a királyt; a pártütők közé ne elegyedjél! Róm 13:2 aki ellene támad a hatalmasságnak, az Isten rendelésének támad ellene; akik pedig ellene támadnak, önmaguknak ítéletet szereznek. Ha Isten úgy látja, hogy a hatalmon lévők nem az Ő akaratát teszik, akkor majd Ő leváltja.
A felsőbbség törvényeket hoz, amit be kell tartani. Ezek egy része olyan, amire az Ige is felhívja a figyelmünket. Pl. Ne ölj, ne lopj, ne tégy hamis tanúbizonyságot! De ilyen az is, hogy mindenki fizesse be az előírt adót. Róm 13:7 Adjátok meg azért mindenkinek, amivel tartoztok: akinek az adóval, az adót; akinek a vámmal, a vámot; akinek a félelemmel, a félelmet; akinek a tisztességgel, a tisztességet.
Igen, a tisztességet, a tiszteletet is adjuk meg a feletteseinknek! Ne gyalázzuk, ne szidalmazzuk őket! Akkor sem, ha rászolgálnának. Amikor a főpap törvény-ellenesen cselekedett, Pál azt mondta: Apcs 23:3 Megver az Isten téged, te kimeszelt fal! De mikor megtudta, hogy ő a főpap, azt mondta, Apcs 23:5 Nem tudtam, atyámfiai, hogy főpap. Mert meg van írva: A te néped fejedelmét ne átkozd!
Mit tegyünk, ha a hatóság olyat parancsol, ami ellenkezik Isten akaratával? Ekkor Istennek kell engedni! Így tettek az apostolok is, amikor megtiltották nekik, hogy Jézus nevében szóljanak, az Igét hirdessék. Nálunk is lehet ilyen, mint ahogyan más országokban már van. Pl., hogy hallgassunk arról, hogy a homoszexualitás bűn. Van, ahol harctérre viszik a hívőket is. Imádkozzunk ezekért a testvérekért!
3.) Készek legyünk minden jó cselekedetre!
Ez a felszólítás vonatkozhat arra is, ha a hatóságok olyat parancsolnak, ami nem jó. Mi akkor is a jóra legyünk készek. Még ha azért büntetés is jár. Pl. megtilthatják, hogy a gyülekezet összejöjjön imádkozni, Igét hallgatni, vagy azt, hogy az Igét hirdessük. Az apostolok az üldözések ellenére is hirdették az Igét, és a gyülekezetek összejöttek. Az Ige erre vonatkozóan világos utasítást ad: Zsid 10:24-25 ügyeljünk egymásra, a szeretetre és jó cselekedetekre való felbuzdulás végett, El nem hagyván a magunk gyülekezetét (összejövetelét), amiképpen szokásuk némelyeknek, hanem intvén egymást annyival inkább, mivel látjátok, hogy ama nap közelget.
Olv. Wilhelm Busch: Jézus a mi sorsunk:181-186. old. kijelölt részei.
A mindennapi életünkre is vonatkozik a felszólítás, hogy minden jó cselekedetre készek legyünk. Nem arról van szó, hogy a magunk feje után tegyünk jót, hanem az Ef 2:10 szerint éljünk: Mert az Ő alkotása vagyunk, teremtetvén [Általa] a Krisztus Jézusban jó cselekedetekre, amelyeket előre elkészített az Isten, hogy azokban járjunk. Legyünk készen megtenni azt, amit az Úr elkészített, és amit meg is mutat.
A 2. versben két dolgot mond, amit ne tegyünk: Senkit ne szidalmazzunk, és ne veszekedjünk. Szintén kettőt, amit tegyünk: Gyöngédek legyünk, és teljes szelídséget tanúsítsunk minden ember iránt.
Először arról szólok, amit ne tegyünk, aztán arról, amit tegyünk.
4.) Senkit ne szidalmazzunk, ne veszekedjünk!
A krétaiaknak különösen szükségük volt erre a figyelmeztetésre. Ugyanis, Tit 1:12 Azt mondta valaki közülük, az ő saját prófétájuk: A krétaiak mindig hazugok, gonosz vadak, rest hasak. Gonosz vadságot örököltek a hívők is, amire vigyázniuk kellett, hogy a Szt. Sz. fegyelme alatt maradjanak. Mert különben képesek voltak a hatóságok ellen is támadni. Egy ókori történetíró megemlítette a krétaiak féktelen lázadozását. Persze bennünk is megvan ez a hajlam, ami szidalmazásban, veszekedésben is megmutatkozik. Nemcsak a hatóság felé, hanem egymás felé is előtörhet, ha nem vigyázunk.
Senkit ne szidalmazzunk! A világban nagyon elterjedt a politikusok, vezetők, a kormány szidalmazása. Sőt Isten szidalmazása! De elterjedt egymás szidalmazása is, különösen a másik háta mögött. Ennek hátterében szeretetlenség, a másik lenézése, gyalázása és önmagunk felemelése, felfuvalkodás van. Nekünk azt mondja az Ige: Fil 2:3b alázatosan egymást különbeknek tartván ti magatoknál.
Ha pedig minket szidalmaznak, 1Kor 4:12b ha szidalommal illettetünk, jót kívánunk. 1Pét 3:9 Nem fizetvén gonosszal a gonoszért, avagy szidalommal a szidalomért; sőt ellenkezőleg áldást mondván, tudva, hogy arra hivattatok el, hogy áldást örököljetek. Az Úr Jézus szidalmaztatván, viszont nem szidalmazott, szenvedvén nem fenyegetőzött; hanem hagyta az igazságosan ítélőre. (1Pét 2:23)
Ne veszekedjünk! Legyünk békeszeretők! A veszekedéshez két ember kell. Ha a hívő nem megy bele a vitába, veszekedésbe, akkor nem lesz háborúság. 2Tim 2:23-24a A botor és gyermekes (más helyen balgatag) vitatkozásokat pedig kerüld, tudván, hogy azok háborúságokat szülnek. Az Úr szolgájának pedig nem kell torzsalkodni. Különösen nem kell vitatkozni igei kérdéseken, hiszen most rész szerint van bennünk az ismeret. (1Kor 13,12)
Vigyázzunk, mert csendesen, a szívünkben is lehet veszekedni. Úgy, hogy nem hangoskodom, de megsértődöm, haragot tartok, végső esetben akár hátat is fordítok a testvéreknek és a gyülekezetnek is.
5.) Gyöngédek és szelídek legyünk minden ember iránt!
Ez az a kettő az, amire az Ige itt felszólít, hogy tegyük: Gyöngédek legyünk, és teljes szelídséget tanúsítsunk minden ember iránt.
Gyöngédek legyünk! Mit jelent a gyöngédség? A gyöngéd ember a másik felé jóindulatú, szeretetteljes, elnéző, méltányos, engedékeny. A jóindulat azt jelenti, hogy „nem keres a kákán is csomót”, igyekszik megérteni a másikat. Aki elnéző, az nem akad fenn azon, ha a másik valamit nem jól mond vagy tesz. Nem rosszindulatot, nem ellenségeskedést lát benne. Róm 12:10 Atyafiúi szeretettel egymás iránt gyöngédek; a tiszteletadásban egymást megelőzők [legyetek].
A szerelmesek gyöngédek egymás iránt, mert szeretik egymást. Az anya gyöngéd a kisbabája iránt, mert szereti. 1Thess 2:7 De szívélyesek valánk ti közöttetek, amiként a dajka dajkálgatja az ő gyermekeit. Szívélyes = szelíd, jóindulatú.
Szelídek legyünk minden ember iránt. Az Úr azt mondta: Máté 11:29 Vegyétek föl magatokra az én igámat, és tanuljátok meg tőlem, hogy én szelíd és alázatos szívű vagyok: és nyugalmat találtok a ti lelkeiteknek. A szelíd ember nem vad, nem támad. Ez nem jelenti azt, hogy ha valami illetlent vagy bűnt lát a másik életében, nem mondja meg neki. Megmondja, mint ahogy az Úr Jézus is megmondta. De nem támadó éllel, nem megszégyenítve a másikat, hanem szeretettel segítve, hogy a hibáit vagy a bűneit meglássa, és a hibát ki tudja javítani, a bűnét pedig Istennel el tudja rendezni. 2Tim 2:24b-25 Az Úr szolgája legyen mindenkihez nyájas, tanításra alkalmas, türelmes. 25 Aki szelíden fenyíti az ellenszegülőket; ha talán adna nekik az Isten megtérést az igazság megismerésére.
Befejezés
A világban mást tapasztalunk. Ott is lehet külső udvariasság, amíg az érdekeiket vagy a nagy énjüket nem sértik meg. De ha megsértik, vagy úgy vélik, hogy ártanak nekik, akkor szidalmaznak, veszekednek, nem gyöngédek és nem szelídek egymás iránt az emberek. Velünk szemben is így viselkedhetnek.
A mi viselkedésünk viszont nem puszta udvariasság, hanem Kr. és az egymás iránti szeretetből, belülről fakad, és az Igének való engedelmességből.
A gyülekezetben, a testvérek között pedig különösen vigyáznunk kell erre. Az Ige erre emlékeztetett most minket, és erre emlékeztetjük egymást, hogy a fejedelemségeknek és hatalmasságoknak engedelmeskedjünk, hódoljunk, [vagyis vessük alá magukat és engedelmeskedjünk], minden jó cselekedetre készek legyünk, Senkit ne szidalmazzunk, ne veszekedjünk, gyöngédek legyünk, teljes szelídséget tanúsítván minden ember iránt. A Zsid 13:22-el fejezem be: Kérlek pedig titeket atyámfiai, szívleljétek meg ez intő beszédet, hiszen röviden is írtam nektek. Ámen.