Db., 2020. 08. 02. (v)

Ján 8,58

Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok

- 05 -

 

 

Ige:

Ján 8:58 Monda nekik Jézus: Bizony, bizony mondom nektek: Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok.

 

Bevezetés:

Az előző 3 alkalommal arról volt szó, milyen bizonyságot tett az Atya a Fiáról. Ebből világosan kitűnt, hogy J. Kr. öröktől fogva való Isten, egy az Atyával. Ámulunk a csoda előtt, hogy a Fiúban Isten jelent meg testben az emberek között.

Mától több alkalommal olyan Igéket olvasunk, amelyekben a Fiú, J. Kr. tesz bizonyságot önmagáról. Ezek a bizonyságtételek rendszerint azzal kezdődnek, hogy én vagyok… Én vagyok a jó pásztor, az út, igazság, élet, stb. Sorba vesszük, ahogy a Bibliában le van írva, Máté evangéliumától elkezdve. A most olvasott Ige kivétel, mert olyat választottam, ahol csak magában áll ez a kifejezés: én vagyok. Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok.

Az Úr nem azt mondta, hogy mielőtt Ábrahám lett, én már voltam. Hanem azt: Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok. És ennek nagy jelentősége van.

 

1.) Mi ennek a jelentősége?

Az, hogy a VAGYOK a Mindenható örök Istennek a neve.

Mikor az Úr a csipkebokorban megjelent Mózesnek, azt kérdezte Istentől, mit mondjon, ha megkérdezik: Mi a neve? 2Móz 3:14 És monda Isten Mózesnek: VAGYOK, AKI VAGYOK. És monda: Így szólj az Izrael fiaihoz: A VAGYOK küldött engem ti hozzátok.

Különös szó a héberben a Vagyok. Múlt, jelen és jövő időt is jelent: voltam, vagyok, leszek. Jelent létezést, történést. Végül is azt fejezi ki, hogy Isten Örökkévaló, időn felüli. Ő az, akiből ered minden létező.

Tehát, amikor az Úr Jézus azt mondta… Mielőtt Ábrahám lett, én vagyok, ezzel arról tett bizonyságot, hogy Ő a VAGYOK, az Isten.

Testileg ugyan Ábrahám leszármazottja, de nemcsak Ábrahám, Dávid és Mária fia, hanem Isten Fia is. Ezért Ő Isten.

Már a csipkebokor történetéből is látszik ez a titok. 2Móz 3:2 És megjelenék neki az Úr (JHVH) angyala tűznek lángjában egy csipkebokor közepéből… 2Móz 3:4 És látá az Úr (JHVH), hogy oda méne megnézni, és szólítá őt Isten (Elohim) a csipkebokorból…

Az Úr angyala kifejezés az ószövetségben a Fiút, J. Kr.-t jelenti. Ő jelent meg a tűz lángjában, a csipkebokorban. Aztán mégis azt mondja az Írás, hogy az Úr (JHVH) látta, és Isten szólította meg Mózest. Azért, mert J. Kr. egy az Atyával, J. Kr. a VAGYOK Isten.

 Amikor J. Kr. azt mondja, hogy „én vagyok”, akkor ezzel az Ő istenségét fejezi ki. Persze, ha mi mondjuk, hogy „én vagyok”, annak nincs ilyen jelentése. Annak csak hétköznapi jelentése van.

 

2.) Néhány példa az Igéből

 

(1) Ján 8:23-225a És monda nekik: Ti innét alól valók vagytok, én onnét felül való vagyok; ti e világból valók vagytok, én nem vagyok e világból való. Azért mondám nektek, hogy a ti bűneitekben haltok meg: mert ha nem hiszitek, hogy én vagyok, meghaltok a ti bűneitekben. Mondának azért neki: Ki vagy te?

Ugyanabban a részben van ez leírva, ahonnan az alapigét olvastuk. Az „én vagyok” kifejezést itt sem hétköznapi értelmű, hogy Ő van. Nem is így értették, azért kérdezték: Ki vagy te? Úgy van ennek értelme, hogy csak az nem hal meg a bűneiben, aki hiszi, hogy Ő a VAGYOK Isten, a Messiás, az Isten Fia, az Isten Báránya, Aki képes a bűnöktől megszabadítani, és életet adni.

 

  (2) Ján 8:28 Monda azért nekik Jézus: Mikor felemelitek az embernek Fiát, akkor megismeritek, hogy én vagyok, és semmit sem cselekszem magamtól, hanem amint az Atya tanított engem, úgy szólok.

Ez is ugyanabban a részben van leírva, ahonnan az alapigét olvastuk. A felemelés elsősorban az Ő megfeszítését jelenti. Az „én vagyok” kifejezés itt sem érthető köznapi értelemben, mert nemcsak a megfeszítésekor, hanem korábban is láthatták mindennapi értelemben azt, hogy Ő van, Ő létezik, hiszen köztük járt. Csak úgy érthető, hogy majd a keresztre feszítésekor ismerik meg, hogy Ő a VAGYOK Isten!

Amikor keresztre feszítik, akkor úgy emelik fel, ahogyan a Ján 3:14-15-ben mondta: És amiképpen felemelte Mózes a kígyót a pusztában, akképpen kell az ember Fiának felemeltetnie. Hogy valaki hiszen ő benne, el ne vesszen, hanem örök élete legyen.

Miről ismerik meg a felemelésekor, hogy Ő Isten? A megfeszítésekor elsötétedett a Nap, földrengés volt, a kősziklák megrepedeztek, a templom kárpitja kettéhasadt, sírok nyíltak meg. A római százados ezeket látva azt mondta: Máté 27:54 Bizony, Istennek Fia vala ez!

Még inkább megismerhették, hogy Ő Isten Fia, a VAGYOK, amikor az Úr feltámadt a halottaiból, megjelent, aztán az Atya felemelte a mennybe, és elküldte a Szt. Szellemet.

A „felemelitek” szónak „felmagasztal” jelentése is van: Isten felmagasztalta a Fiút. Ha látja valaki, hogy Jézus az ő bűneiért halt meg a kereszten, majd feltámadása után a mennybe emeltetett, és Isten megdicsőítette, akkor ez az ember a szívében felemeli, felmagasztalja Őt.

 

(3) Ján 13:18-19 Nem mindnyájatokról szólok; tudom én kiket választottam el; hanem hogy beteljesedjék az írás: Aki velem ette a kenyeret, a sarkát emelte fel ellenem. Most megmondom nektek, mielőtt meglenne, hogy mikor meglesz, higgyétek majd, hogy én vagyok.

Az Úr itt a Zsolt 41,10-et idézte: Még az én jóakaróm is, akiben bíztam, aki kenyeremet ette, fölemelte sarkát ellenem. Ezek Dávid prófétai szavai voltak. Az Úr itt arról beszél, hogy Júdás majd elárulja Őt. Júdás, aki az Úrral együtt ette a kenyeret, a sarkát felemeli ellene: Mintha rá akarna taposni, el akarná pusztítani. Az Úr ezt azért mondta előre, hogy amikor meglesz: „higgyétek majd, hogy én vagyok”.

Az „én vagyok” nyilvánvaló, hogy itt sem köznapi értelmű. Azt a tanítványoknak nem kellett hinni, hogy Jézus van, hiszen látták. Hanem, amikor majd Jézust elfogják, és halálra ítélik, ne veszítsék el a hitüket abban, hogy Ő a Messiás, Ő a VAGYOK Isten akkor is, megalázottan és megfeszítetten is. Legyen hitük, hogy feltámad, mert Ő az örök VAGYOK

 

(4) Ján 18:3-8 Júdás azért magához vevén a [katonai] csapatot, és a papi fejedelmektől és a farizeusoktól szolgákat, oda méne fáklyákkal, lámpásokkal és fegyverekkel. Jézus azért tudván mindazt, ami reá következendő vala, előre méne, és monda azoknak: Kit kerestek? Felelének neki: A názáreti Jézust. Monda nekik Jézus: Én vagyok. [Ott] állt pedig ő velük Júdás is, aki elárulta őt. Mikor azért azt mondá nekik, hogy: Én vagyok; hátra vonulának és földre esének. Ismét megkérdezé azért őket: Kit kerestek? És azok mondának: A názáreti Jézust. Felele Jézus: Mondtam nektek, hogy én vagyok. Azért, ha engem kerestek, ezeket bocsássátok el.

Itt van az Úr Jézus előbb olvasott szavainak a beteljesedése. Júdás a sarkát felemelte ellene. Ebben a kis szakaszban az Úr háromszor is mondja, hogy Én vagyok. Itt sem csak köznapi értelemben értendő. Nem csupán annyit jelent, hogy Jézus kijelenti, Ő az, akit keresnek. Sokkal inkább azt jelenti, hogy Ő, a Názáreti Jézus a VAGYOK Isten. Ez abból is látszik, hogy Mikor azt mondá nekik, hogy: Én vagyok; hátra vonulának és földre esének. Fegyveres katonák, egy egész csapat, ettől a szótól, hogy Én vagyok, meghátrált és földre esett. Miért? Mert a VAGYOK Isten hatalma földre sújtotta őket. Soha el nem foghatták volna, meg nem feszíthették volna, ha az Úr önként le nem teszi isteni hatalmát és életét.

Figyeljük meg, hogy még ekkor is gondja volt az Övéire: Mondtam nektek, hogy én vagyok. Azért, ha engem kerestek, ezeket bocsássátok el.

 

Figyeljük meg, hogy Urunknak ez az „én vagyok” kijelentése, így önmagában, anélkül, hogy megjelölné, hogy ki Ő, általában nem köznapi értelemben értendő. Ez arról szól, hogy Ő a VAGYOK Isten.

Továbbá láthatjuk azt is, hogy az „én vagyok” kijelentését így önmagában a váltsághalálával kapcsolatban mondta. Csak így érthető igazán a jelentése: Isten megjelent testben, hogy megmentsen bennünket.

1. Ha nem hiszitek, hogy én vagyok, meghaltok a ti bűneitekben.

2. Mikor felemelitek az embernek Fiát, akkor megismeritek, hogy én vagyok.

3. Aki velem ette a kenyeret, a sarkát emelte fel ellenem. Most megmondom nektek, mielőtt meglenne, hogy mikor meglesz, higgyétek majd, hogy én vagyok.

4. Mikor azért azt mondta, hogy: Én vagyok; hátra vonulának és földre esének.

 

Befejezés:

Láthattuk, hogy az Atya is, és a Fiú is egyformán arról tettek bizonyságot, hogy J. Kr. Isten. Ő a testben megjelent Isten. A VAGYOK. Felfoghatatlan és megmérhetetlen csoda, hogy annyira szeretett, hogy „megüresítette magát, szolgai formát vett föl”, hogy megváltson minket. Hála és dicsőség Neki mindörökké!

Ámen